5 SAVETA ZA BEZBEDNO PUTOVANJE DECE U VOZILIMA

Nedavno je doneta nova EU regulativa kojom je određen minimum za vožnju deteta u smeru kretanja vozila. Nova i-Size regulativa navodi da deca ne smeju da se voze okrenuta u smeru vožnje, pre navršenih 15 meseci života. Takođe, ova regulativa uvodi bočno testiranje kao obavezno, i razvrstava proizvode po grupama – prema visini i građi dece, a ne samo po njihovoj težini. Razlog za to je da, do tog uzrasta, dečje telo ne može podneti opterećenje na vratu do kojeg dolazi u slučaju najčešćih i istovremeno najopasnijih sudara: frontalnih i bočnih sudara. Njih je 96 odsto od svih sudara, a događaju se obično pri većim brzinama i za njih je karakteristično da se u koliziji nalaze dva vozila koja su se do tada kretala u suprotnim smerovima.
Skandinavska sigurnost
U skandinavskim zemljama deca se voze u autosedištima koja su postavljena u suprotnom smeru od smera vožnje sve do 4. ili 5. godine života. Tako se smanjuje opasnost od stradanja dece u saobraćanjim nesrećama, jer je suprotan smer sigurniji i do 5 puta! Koncept skandinavske sigurnosti sve je popularniji u zemljama EU i u zemljama regiona, jer mu je cilj maksimalno smanjenje stradanja dece na putu.
Prilikom sudara najopasnije povrede su povrede glave i dečjeg vrata. Kada je dete okrenuto u smeru vožnje, njegovo telo zadržavaju pojasevi autosedišta, a njegova relativno velika i teška glava (koja kod male dece iznosi oko 25 odsto težine tela) nastavlja kretanje prema napred. Taj nagli pomak glave prema napred izlaže detetov osetljivi vrat (posebno kičmenu moždinu koja se nalazi unutar elastičnijeg kičmenog stuba) opterećenju čije posledice mogu biti kobne po život deteta. Takođe, lobanja i lice izloženi su udarcima fragmenata, koji u slučaju sudara lete po kabini vozila, pogotovo zato što glava povučena silom udarca izlazi iz zaštićenog okvira autosedišta. Osim povreda glave i vrata, mogu se dogoditi i ozlede unutrašnjih organa usled pritiska pojaseva kojima je dete vezano u autosedištu.
Svi testovi ukazuju da u autosedištu postavljenom u suprotnom smeru sila frontalnog udarca raspoređuje se na čitava leđa i glavu deteta. Kada je dete u takvom autosedištu, vrat i kičma ostaju u ravnini, a naslon autosedišta apsorbuje sile sudara. Glava deteta zadržava se unutar autosedišta, a leđni deo autosedišta štiti dete od udarca u razbijene delove vozila ili druge predmete koji ulaze u automobil prilikom sudara.
Da biste ovog leta, a i inače, što sigurnije putovali, evo nekoliko saveta:
– Preporuka je da na put, u kabini vozila, za svoje dete unosite isključivo meke igračke. U nepredviđenim situacijama i prilikom naglog kočenja, vaše dete ostaje sigurno i bez opasnosti od udara u čvrste predmete koji ga okružuju.
– Hidratacija deteta tokom dugog putovanja je veoma važna. Vrućina i duže putovanje dete uvode u san, ali na vama je da ga prilikom putovanja redovno napajate vodom ili mlekom, ukoliko je beba na mlečnoj ishrani.
– Pravite češće pauze tokom dužih putovanja. Izađite svi iz svog vozila i prošetajte na stajlištima kako bi odmorniji prelazili preostale etape puta, koje mogu biti veoma opterećene zbog velikog priliva turista i očekivanih letnjih gužvi u saobraćaju.
– Pripremite se na gužve na graničnim prelazima, tako što ćete deci obezbediti neki vid animacije u tim višečasovnim čekanjima.
Srećan put i lep odmor sa vašim mališanima!

Foto: press